У Специјалном суду (Специјализована већа и Специјализовано тужилаштво) у Хагу не желе коментарисати тврдње Удружења ратних ветерана Ослободилачке војске (ОВК) да поседује документа Специјалног суда, са именима и адресама сведока и других особа са којима су сарађивали истражитељи тог суда.
Радио Слободна Европа (РСЕ) је упутила неколико питања у вези са тим портпаролки Специјализованих већа Ангели Гриеп, која је кратко одговорила: „Немамо коментар“.
И портпарол Канцеларије специјалног тужиоца Кристофер Бенет (Цхристопхер Беннетт) је одговорио на сличан начин: „Канцеларија специјалног тужиоца не коментарише ово питање“.
Удружење ратних ветерана ОВК-а саопштило је, наиме, 7. септембра на конференцији за новинаре да је у њихове руке доспело преко 4.000 досијеа из Специјалног суда, показујући те документе новинарима. Они тврде да су им документа, у којима се налазе имена и адресе сведока и других особа са којима су сарађивали истражитељи Специјалног суда, достављена анонимно.
Иако из Специјализованих већа нема потврде, Удружење ратних ветерана је такође саопштило 8.септембра да су истражитељи Специјалног суда боравили у њиховој канцеларији у Приштини и том приликом преузели копију ових докумената. Садржај тих докумената је непознат и још увек се не зна да ли су аутентични.
Виола фон Крамон: Специјални суд је у Хагу из добрих разлога
Седиште суда и тужилаштва специјализованог за суђење некадашњим припадницима ОВК у Хагу
ПРОЧИТАЈТЕ И ОВО:
Оптужнице за злочине на Косову пред Специјалним судом у Хагу
Шта је циљ објављивања тврдње о документима?
Бетим Мусљиу (Муслиу) из Косовског института за правду напомиње да је објављивање ових докумената у јавности довело у ризик све особе које би могле да буду укључене у евентуалне судске поступке.
„Ово је директан облик застрашивања свих оних особа које би, у било ком облику, могле бити предмет поступка пред Специјалним судом“, каже Мусљиу.
Директор Фонда за хуманитарно право на Косову Беким Бљакај (Блакај) сматра да начин на који су ови документи објављени, наводи на то да је главни циљ био застрашивање сведока.
„Акценат је био на сведоцима, како би им ставили до знања да знају ко су и да знају (њихове) адресе. Верујем да је то био начин да се застраше сведоци, али и да се искомпромитује углед Косова испред Специјализованих већа “, оценио је Бљакај у изјави за РСЕ.