Бивши председник Косова и командант Ослободилачке војске Косова Хашим Тачи у петак је пред судом у Хагу одбацио оптужбе против њега за ратне злочине.
„Оптужница је без икаквог основа и ја се изјашњавам да нисам крив“, рекао је Тачи након што му је прочитана оптужница.
Он је у Хаг пребачен авионом 5. новембра, заједно са још двојицом осумњичених – лидером Демократске партије Косова Кадријем Весељијем и послаником косовске скупштине Реџепом Сељимијем.
Смештен је у притвор у Хагу, након што је поднео оставку због оптужнице против њега за ратне злочине.
- Тачи за ББЦ: „Ако се нешто деси у преговорима са Србијом, десиће се ове године“
- Колико је укупно преговора о Косову
- Вилијем Вокер: „Економија неће решити политичка питања Србије и Косова“
Специјално тужилаштво у Хагу оптужило је Тачија раније ове године да је одговоран за око стотину убистава почињених током 1998. и 1999. године на Косову.
Припадници Еулекса претресли су у петак породичне куће Хашима Тачија, Кадрија Весељија и Реџепа Сељимија.
Коментаришући оптужницу Специјалног тужилаштва, председник Србије Александар Вучић назвао је Тачија „злочинцем“, док бивши председник Косова негира све оптужбе.
Шта пише у оптужници?
Оптужница коју је објавило Специјално тужилаштво терети Тачија, Весељија, Реџепија и Сељимија по десет тачака за ратне злочине и злочине против човечности.
Међу делима која им се стављају на терет су незаконито затварање. окрутно поступање, мучење и убиства, као и заробљавање, присилан нестанак и прогон људи.
Злочини су већином почињени у притворним центрима у 17 општина на Косову, али и областима Кукес и Хас у Албанији.
Тачи и остали су оптужени за злочине над 407 затвореника, од којих је најмање 98 убијено, у 34 притвора.
Шта се догодило до сада?
Хашим Тачи је у четвртак изјавио да је против њега потврђена оптужница Специјализованог тужилаштва у Хагу за низ злочина против човечности и ратних злочина.
Он је на конференцији за новинаре саопштио да ће у Хаг отићи добровољно и да подноси оставку на место председника Косова.
„Пред судом се нећу појавити као председник“, рекао је Тачи.
Тачи се након подношења оставке одвезао у седиште Еулекса, према извештајима медија. Кадри Весељи, бивши председавајући косовске скупштине, такође је потврдио да је против њега потврђена оптужница и да ће добровољно отићи у Хаг.
У четвртак увече полицајци Еулекса ухапсили су Јакупа Краснићија (69), који је накратко био вршилац дужности председника Косова, под оптужбом за ратне злочине и злочине против човечности. Он је такође пребачен у Хаг.
Хашко тужилаштво је против Тачија и још 10 људи у јуну ове године подигло оптужницу од 10 тачака, а терете се за низ злочина против човечности и ратних злочина, међу којима је готово 100 убистава цивила различите националности, присилни нестанак људи, прогон и мучење.
Тужилаштво је подигло оптужницу непосредно пре планираног састанка Тачија и председника Србије Александра Вучића у Белој кући у Вашингтону, који је требало да буде одржан у јуну.
Састанак је одложен, а затим су Вучић и косовски премијер Авдулах Хоти, уз посредовање америчког предедника Доналда Трампа, у Вашингтону потписали споразум о унапређивању привредних односа.
Претходно је потврђена оптужница Саљиху Мустафи за мучење најмање шест и убијање једне особе у затвору ОВК у Злашу.
Мустафа се изјаснио да није крив по све четири тачке оптужнице.
У среду је ухапшен и још један бивши председавајући косовске скупштине, Јакуп Краснићи, а оптужница је потврђена и против њега.
За сада није познато за шта се терети.
Шеф парламентарне групе Самоопредељење, Реџеп Сељими, такође је рекао да је против њега потврђена оптужница и он је у четвртак ујутро добровољно отпутовао у Хаг.
На оптужнице Тужилаштва у притвору у Хагу чекају и Хисни Гуцати и Насим Харадинај, председник и потпредседник Удружења ратних ветерана ОВК.
Он се, међутим, не терете за ратне злочине, већ за кривична дела против правде, а у вези са цурењем поверљивих информација из Тужилаштва.
Извор: https://www.bbc.com/