Испратите нас на друштвеним мрежама

Изложба „Нестали“ у организацији Међународног комитета Црвеног крста (МКЦК) и у сарадњи са студентима са Факултета примењених уметности у Београду, Факултета техничких наука у Новом Саду и Академије примијењених умјетности у Ријеци, отворена је у фоајеу дворане Културног центра Београда.

За отварање изложбе заслужни су аутор пројекта „Нестали’“ Марко Лађушић, представница Међунардоног комитета Црвеног крста Сања Иваниш, представник Координације српских удружења породица несталих лица са простора бивше Југославије, др Душко Челић и Весна Даниловић, помоћница директора за програм Културног центра Београд.

Поставка је настала поводом Међународног дана несталих особа (30. август), те је њена тема изузетно осетљива, јер су у питању особе чија судбина није позната, жртве ратова у бившој Југославији, наводе организатори.

– Изложба „Нестали“ пре свега исказује поштовање несталим особама, њиховим породицама и свима онима који улажу напоре да пруже подршку породицама несталих које се скоро 30 година суочавају са неизрецивом патњом због губитка најближих. Желели смо да кроз уметнички израз скренемо пажњу јавности на хуманитарну димензију питања несталих лица и патњу кроз коју пролазе њихове породице јер не знају шта се тачно догодило са њиховим најмилијима. Од готово 35.000 несталих који су пријављени Међународном комитету Црвеног крста, данас, скоро 30 година од избијања првих сукоба на простору бивше Југославије, више од 10.000 породица још трага за несталим члановима. Верујемо да ће ови дивни радови пренети емоцију огромног страдања ових породица и поруку да би трагање за несталим лицима требало да буде искључиво хуманитарно питање – каже Сања Иваниш.

Сарадњом са уметничким факултетима, МКЦК желео је да скрене пажњу јавности на ово питање путем мултимедијалних изложби дигиталног и видео материјала са фокусом на хуманитарну димензију питања несталих, људске приче и потребе породица.

На изложби су приказане илустрације, видео и дигитални радови више од 30 студената и доктораната са Факултета примењених уметности у Београду, Факултета техничких наука у Новом Саду и Академије примијењених умјетности у Ријеци.

Кустос изложбе је професор Факултета примењених уметности у Београду Марко Лађушић, сарадник са Академије примијењених умјетности из Ријеке је Мелинда Костелац, а сарадници у продукцији изложбе су Лука Тилингер, као и предавачи професор Дејан Атанацковиц, писац Владимир Милићевић и инжењер Димитрије Динић.

Студенти чији су радови изложени су: Александра Васиљевић, Барбара Ђокић, Бојан Радишић, Драга Николић, Јелисавета Врачарић, Јован Ђорђевић, Леа Ембели, Леонора Векић, Марија Лабудовић, Марија Огњанов, Марко Станковић, Михаела Гагић, Мина Радовић, Наталија Миладиновић, Риалда Диздаревић, Сара Матовић, Софија Ракиџић, Татјана Гаџа, Теодора Николић, Вељко Вучковић, Жељка Мићановић Миљковић, Моника Поњавић, Ања Јурчић, Иван Намјесник, Ивана Биркаш, Мартина Барић, Матеа Баричевић, Мира Жежелић, Паоло Ујчић, Саманта Грубиша и Власта Фурдек.

– Уметнички факултети и студенти из различитих средина су се ујединили око овог изузетног пројекта. У протеклих неколико месеци путовали смо једни код других, разговарали са студентима и доводили им интересантне људе који су им понудили своја гледања на свет. Када сагледамо радове, добијамо невероватно богатство уметности у тужном контексту. Само кроз размену идеја и знања можемо постаћи даљу сарадњу младих људи, а знамо да управо добром комуникацијом најбоље се остварују пријатељства и разумевање – казао је професор Марко Лађушић.

Изложба „Нестали“ биће отворена до 9. септембра, а из Културног центра Београда изложба се сели у Ријеку.

Извор: https://www.blic.rs/

Претражи Сајт

О удружењу

Удружење породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији је непрофитабилна, невладина организација хуманитарног карактера и има за циљ расветљавање судбина отетих и несталих.

Контакт

Најновије

Naši Posetioci

052916
Users Today : 0
Users Last 30 days : 84
Total Users : 52916
Views Today :
Views This Year : 51
Who's Online : 0

Пратите Нас

Translate »