Испратите нас на друштвеним мрежама

Оптужени за 102 убиства – застрашени сведоци можда неће сведочити

Пред Специјализованим већима са седиштем у Хагу, тужилаштво је данас завршило са извођењем уводних речи на почетку суђења четворици бивших вођа тзв. ОВК.

Осим прислиног затварања, тужилаштво тврди да су четворица оптужених – Хашим Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи и Редзеп Сељими, одговорни за најмање 102 убиства.

Тужилац Џејмс Пејс је рекао да се још најмање 20 убијених особа и даље води као нестало.

Он је рекао да су заробљеници држани у јако лошим условима, да су били везани ланцима, да нису добијали храну.

„Притвори су на одређеним локацијама били толико лоши да су неки мислили да им је смрт боља опција“, рекао је тужилац и напоменуо да су оптужени све то знали.

Тужилац Пејс је рекао да су заробљеници били премлаћивани или физички злостављани, те да су неке од метода мучења биле ударање палицама по телу, резање ножевима по телу, мучење струјом, повређивање врелим воском и друге.

Тужилац је изнео и податак да су неки од заробљеника били приморавани да копају сопствене гробове и да су неки премлаћивани док нису изгубили свест.

Навео је да они који су преживели тортуру преко 25 година живе у патњи и закључио да морају да добију правду.

Специјализовано тужилаштво је током извођења уводних речи навело да постоје извештаји међународних организација да тзв. ОВК није трансформисана након завршетка рата, односно да је кршен споразум о демилитаризацији.

Тужилаштво тврди да су злочини вршени систематски и непрекидно ради остваривања заједничког злочиначког циља.

Показана је и мапа са локацијама на којима су наводно држани затвореници, а тужилаштво је навело да ће током судског процеса доказати и како су они премештани из затвора у затвор, како на територији КиМ, тако и у Кукешу и Цахану на северу Албаније.

Тужилац Џејмс Пејс рекао је да су међу жртвама биле особе које су се бавиле шумарством, пољопривредом, те новинари, наставници и други.

Тужилац Специјалног суда је навео три села, у којима су људи држани, а затим неки од њих убијени.

Реч је о Лапушнику, Злашу и Клечки.

У Лапушнику, тужилац је казао да је од краја априла 1998. до 25. или 26. јула 1998. године притворено 30 људи.

Оптужени се терете да су убили 10 жртава које су тамо биле задржане.

Друго место које је поменуто је Злаши, а оптужене терете да су убили једног од осам притвореника.

У Клечки је, како је навео тужилац, приведено 20 људи, а 11 њих је убијено.

Изјаснили се да нису криви

Вође бивше ОВК Хашим Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи и Реџеп Сељими данас су се изјаснили да нису криви ни по једној тачки оптужнице, на почетку суђења пред Специјализованим већима Косова у Хагу.

“Разумем оптужницу, и у потпуности нисам крив“, рекао је Тачи пред судијама, а исто су рекли и остала тројица оптужених.

Јакуп Краснићи је додао да је он “помогао да се оптужница разуме, с обзиром на то каква је“, и пожалио се на одлагање почетка суђења.

Уводним излагањем Тужилаштва данас је пред Специјализованим већима Косова почело суђење бившим лидерима такозване ОВК.

Председавајући Смит обавестио је оптужене о њиховим правима, обавезама и мерама предвиђеним према правилу 62.

Он их је такође подсетио да се заштићеним сведоцима морају обраћати надимком датом у поступку, као и да се ниједно име заштићеног сведока не сме одати.

Тужилац: Могуће да сведоци неће сведочити због страха или лојалности

Протест због суђења бившим вођама

У Хагу је данас одржан протест због суђења четворици бивших вођа такозване ОВК, које је почело пред Специјализованим већима Косова у Хагу.

Учесници протеста тражили су ослобађање бивших вођа тзв. ОВК.

Они су развили транспарент, на којем је приказана карикатура Дика Мартија, бившег известиоца у Савету Европе, који је истраживао злочине ОВК, а на којој је Мартијев нос издуженог облика, тако да алудира на Пинокија.

Демонстранти су узвикивали и скандирали тзв. ОВК.

У уводном излагању тужилаштва на суђењу четворици бивших лидера такозване ОВК, пред Специјализованим већима Косова у Хагу, речено је да и поред доказа које тужилаштво има против оптужених, постоји могућност да сведоци у овом случају неће сведочити због страха или лојалности према оптуженима.

На суђењу Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Јакупу Краснићију и Реџепу Сељимију, специјални тужилац Алекс Вајтинг је рекао да је тај судски спор везан само за злочине које су починила четворица оптужених, а да тешкоћу за сам процес представља страх који ће сведоци имати током судског процеса.

Како је додао, страх или лојалност не могу да спрече праведан исход у том судском поступку.
Вајтинг је истакао да су оптужени починили злочине и подстицали на чињење злочина током рата, додајући да је о томе обавештена и међународна заједница.

Специјални тужилац Метју Халинг је у уводном излагању описао историјат настанка такозване ОВК, представљајући раније изјаве чланова те организације у медијима, у вези са “Главним штабом“ тзв. ОВК, као и друге изворе.

Он је навео да су четворица оптужених током средином деведесетих основали главни штаб ОВК, и, како је рекао, покренули овај удружени злочиначки подухват, и да су, према наводима Краснићија, 1998. Тачи и Весељи били чланови “политичког директората“, да се Краснићи бавио “односима с јавношћу“, док је Сељими био “генерални инспектор“.

У излагању тужиоци су навели да је у неколико саопштења које је издала тзв. ОВК описано како је та организација напала 12 станица полиције СРЈ на Косову.

“Докази су показали да је 1997. године ОВК напала 12 полицијских станица користећи минобацаче. Докази показују да је напад организовао Реџеп Сељими, а да су Тачи и Весели обезбедели оружје“, навео је тужилац.

Он је додао да је у више докумената истицано колико је хијерархија била важна у организовању и постојању ОВК.

“Џавит Хаљити, присећајући се разговора 1993. са Аземом Силом, каже да су се сложили да све треба да функционише по хијерархији. Од почетка је хијерархија била важна. Хијерархија је служила да се предупреде инфилтрације, било је потребно пратити хијерархију до фанатичности“, рекао је тужилац.

Тужилаштво такође тврди да има доказе да је Главни штаб оперисао као “јединствена команда“, те да је био “највише тело ОВК-а“ из ког су се издавале наредбе. Тужилац Халинг је, износећи детаље о доказима, рекао да је Главни штаб спроводио и дисциплину унутар својих јединица, и да су војни официри морали да извршавају наређења својих старешина.

Породице киднапованих и несталих са Косова и Метохије, углавном немају велика очекивања од суђења, које је данас почело у Хагу, јер су, кажу, много пута њихове наде у проналазак најмилијих изневерене.

Адвокат жртава: Сви су били жртве злочина за које нема оправдања

У Хагу је данас, на суђењу четворици вођа бивше тзв ОВК, адвокат жртава Сајмон Лоуз рекао да 25 година раније ниједна од жртава није помислила да ће доћи дан када ће се срести са оптуженима у судници.

Хашим Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи и Реџеп Сељими се терете за ратне злочине и злочине против човечности и њима је данас почело суђење у Специјализованим већима у Хагу.

Лоуз је рекао да су оптужени „јаки људи“ и, према његовим речима, вероватно нису ни слутили да ће доћи дан као што је данашњи, пренео је „Репортери“.

Адвокат је истакао да су жртве из српске, ромске и албанске заједнице, и да су православне, католичке и муслиманске вере, односно да су они „пресек косовског друштва какво је било 1998. године“.

„Сви су сврстани у једну групу, а има их најмање 102. Сви су били жртве злочина за које нема оправдања“, рекао је Лоуз.

Казао је да се жртве из албанске заједнице етикетирају као издајници.

„Те етикете убијају. Неки од њих се плаше одмазде. Међутим, утврђивање чињеница није анти-патриотски чин“, поручио је Лоуз.

Бранилац жртава је, говорећи о актуелној клими на КиМ, оптужио медије да критикују рад Специјалног суда за злочине ОВК.

Пошто је Лоуз завршио излагање, судија је констатовао да је данашња расправа окончана, а сутра ће бити настављено суђење, када ће одбрана имати реч.

Извор: rtv.rs

Претражи Сајт

О удружењу

Удружење породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији је непрофитабилна, невладина организација хуманитарног карактера и има за циљ расветљавање судбина отетих и несталих.

Контакт

Најновије

Naši Posetioci

052729
Users Today : 1
Users Last 30 days : 71
Total Users : 52729
Views Today : 1
Views This Year : 728
Who's Online : 0

Пратите Нас

Translate »